Magdalena D. Rettigová z Litomyšle

Magdalena D. Rettigová z Litomyšle

Magdalena Dobromila Rettigová je autorkou asi nejznámější české knihy o vaření s výmluvným názvem „Domácí kuchařka, čili snadno pochopitelné a prozkoumané poučení, kterak se masité i postní pokrmy všeho druhu nejchutnějším způsobem vaří, pekou i zadělávají“. Tato kuchařka vyšla za autorčina života ještě čtyřikrát a následně vycházela dalších sto let.

Původem pochází paní Magdalena z Německa a až do svých osmnácti let neuměla česky. V Litomyšli strávila Rettigová poslední část svého života. Je autorkou řady literárních děl, divadelních her, krátkých próz a básní. Přes její tvůrčí aktivitu si ji však nadále spojujeme s její proslulou Domácí kuchařkou. Konečně její sepsání sama zdůvodnila takto: "...až potud více lidu se shání po dobrém chutném obědě než po nejkrásnější básni...". Nezbývá než ochutnat trochu poezie od Magdaleny Dobromily Rettigové.

„Polívka je základ každé větší i menší hostiny. Dobrý znatel soudí dle polívky na celý oběd; každá kuchařka musí tedy býti toho bedliva, aby jak náleží chutné polívky připraviti uměla“.

Dnes by v Litomyšli neměl uniknout vaší pozornosti renesanční zámek, který byl pro svou jedinečnost zapsán na seznam UNESCO. Na zámeckém nádvoří se každoročně koná Smetanova Litomyšl, jeden z největších festivalů klasické hudby u nás. Můžete navštívit také zámecký pivovar s rodným bytem Bedřicha Smetany, odpočívat v Klášterních zahradách nebo se projít historickým centrem města s mnoha barokními a renesančními domy.

» životní příběh Magdaleny Dobromily Rettigové

» Vaříme s Magdalenou Dobromilou Rettigovou

» Gastronomické slavnosti Magdaleny Dobromily Rettigové

» Béďa, Lojza, Pepík, Julek a spol.


Poslechněte si také rozhlasový spot "O M. D. Rettigové a Litomyšli".

Mezinárodní operní festival  Smetanova Litomyšl.
Socha Aloise Jiráska - Litomyšl.

V Litomyšli si nenechte ujít

Zámek Litomyšl.
Váchalova ulice - Litomyšl.

 

Další informace

Mezinárodní operní festival  Smetanova Litomyšl.
Zámek Litomyšl (UNESCO).
Prohlášení o přístupnosti | Právní doložka | Ankety | Mapa stránek | Projekty
facebook
 
© 2008 - 2021 Českomoravské pomezí
WebEdit: World Media Partners, s.r.o., Grafika: Tomáš Pakosta / tpd, Šablony: Neofema s.r.o.
Zobrazit klasicky | Zobrazit pro mobilní telefon