Historické centrum ve Vysokém Mýtě

Nesmazatelné stopy zakladatele Přemysla Otakara II. najdete v historickém centru Vysokého Mýta dodnes. Ulice pravidelného půdorysu vás dovedou na největší čtvercové náměstí v České republice. Plocha o rozloze téměř dva hektary stejně jako okolní brány a věže, které bývaly součástí středověkého opevnění, jsou názorným příkladem gotické architektury.

Z nejvyšší z věží, Pražské, si užijete pohled na historické centrum města a okolí z ptačí perspektivy. Zdobí ji freska sv. Jiří podle návrhu Mikoláše Alše. Za zhlédnutí stojí i fotogenická Litomyšlská brána a Choceňská věž zvaná Karaska.

Působivé panorama města doplňují věže chrámu sv. Vavřince, v jehož interiéru vás uchvátí originální secesní fresky i největší oltářní obraz z dílny Petra Brandla v českých zemích.

Při procháze Jungmannovými sady si prohlédnete další část původního městského opevnění, kterou doplňují pamětní desky připomínající důležité události z historie Vysokého Mýta. V sadech najdete také kostel Nejsvětější Trojice s jedinečným renesančním portálem z 16. století.

Chrám sv. Vavřince

Gotiská stavba byla budována od poloviny 14. století. Interiér kostela zdobí unikátní secesní fresková výzdoba i monumentální oltářní obraz od Petra Brandla.

Pražská brána

Pražská brána je nejzachovalejší částí původního městského opevnění ze 14. století. Nabízí krásný výhled na historické centrum i okolí.

Litomyšlská brána

Bránu ze 14. století se díky úsilí vysokomýtských obrozenců v čele s A. V. Šemberou podařilo dochovat do současnosti. Zdobí ji freska sv. Jiří bojujícícho s drakem od Mikoláše Alše.

Choceňská věž

Choceňská věž nazývaná Karaska sloužila v minulosti jako vězení, zvonice, sklad střelného prachu a v průběhu 17. století zde byl také byt hlásného.

Muzeum českého karosářství Vysoké Mýto

Chcete vědět, jak vznikaly elegantní prvorepublikové automobily? Muzeum vás seznámí s jejich výrobou i proslulým designérem Josefem Sodomkou. Těšit se můžete i na automobilové krasavce, jako jsou třeba Aero 50 Dynamik, Tatra 57 B nebo Jawa Minor.

Pražská brána

Dopřejte si netradiční pohled na Vysoké Mýto z nejvyšší ze tří věží, které bývaly součástí středověkého opevnění. Prohlédnete si také sgrafita navržená Mikolášem Alšem, jimiž je věž vyzdobena.

Regionální muzeum

V muzeu najdete historické požární stříkačky a další techniku z produkce místní firmy Stratílek. Expozice Vysoké Mýto světové vás provede bohatou historií královského věnného města.

Chrám sv. Vavřince

Dominantou Vysokého Mýta je majestátní gotický kostel svatého Vavřince. Vaše oko potěší nejen zvenčí, ale i zevnitř. Interiér ukrývá originální secesní výmalbu i největší oltářní obraz Petra Brandla v českých zemích.

Traily Na Vinicích

Pokud chcete oživit cyklistický výlet do okolí Vysokého Mýta a vyrazit za trochou adrenalinu, vydejte se na dvoukilometrovou trailovou trať Na Vinicích. Zvládnou ji nejen začátečníci, na své si zde přijdou i zkušení bajkeři.

Stánina vyhlídka ve Vanicích

Vydejte se z Vysokého Mýta na krátkou procházku po naučné stezce do Vanic. Při pohledu ze Stániny vyhlídky, která leží kousek nad obcí, vám své krásy odhalí Vysokomýtská kotlina orámovaná obrysy Orlických hor.

Barokní areál Vraclav

Projděte se poutním areálem poblíž zaniklého sídla rodu Vršovců. Pyšní se kostelem sv. Mikuláše s expozicí vzácných barokních soch, poustevnou a budovou bývalých lázní využívanou pro tematické výstavy.

Zámek Nové Hrady

Pohádkový rokokový zámek obklopený rozkvetlými zahradami, šumným parkem a oborou s jeleny a daňky si vysloužil přízvisko české Versailles. Pro pány je připraveno také Muzeum motokol, dámy mohou načerpat inspiraci v Galerii anglických klobouků.