Muzeum českého karosářství Vysoké Mýto

Když se řekne Vysoké Mýto, snad každý si vzpomene na automobilovou a později autobusovou tradici tohoto města. Kdo za ní ale stojí, ví už jen málokdo. Odpověď nejen na tuto otázku najdete v Muzeu českého karosářství.

Budoucí majitelé automobilů známých českých i světových značek jako Škoda, Tatra, Ford, Chevrolet či Rolls-Royce mířili do Vysokého Mýta za jediným účelem - opatřit si karoserii u konstruktérského mistra Josefa Sodomky. Ten se na sklonku první světové války chopil příležitosti a nasměroval rodinný podnik svého otce, do té doby vyrábějící kočáry, do světa motorů. Tak vznikla proslulá firma Carrosserie Sodomka. Záhy se ukázalo, že to byla volba více než zdařilá. Mezi zákazníky se brzy zařadily osobnosti jako herec Jan Werich, podnikatel Jan Antonín Baťa, poslední majitel českokrumlovského panství Adolf Schwarzenberg nebo manželka československého prezidenta Hana Benešová.

Ani pod tíhou uplynulých desetiletí nevybledl lesk prvorepublikových automobilových elegánů. V muzeu si prohlédnete proslulé Sodomkovy vozy, jako je limuzína Tatra 57B, pokrokový kabriolet Aero 50 Dynamik nebo pancéřovaný vládní speciál Škoda VOS. Jakým procesem musely automobily projít, než spatřily světlo světa, vám představí neméně zajímavá interaktivní část expozice.

Regionální muzeum

V muzeu najdete historické požární stříkačky a další techniku z produkce místní firmy Stratílek. Expozice Vysoké Mýto světové vás provede bohatou historií královského věnného města.

Chrám sv. Vavřince

Dominantou Vysokého Mýta je majestátní gotický kostel svatého Vavřince. Vaše oko potěší nejen zvenčí, ale i zevnitř. Interiér ukrývá originální secesní výmalbu i největší oltářní obraz Petra Brandla v českých zemích.

Traily Na Vinicích

Pokud chcete oživit cyklistický výlet do okolí Vysokého Mýta a vyrazit za trochou adrenalinu, vydejte se na dvoukilometrovou trailovou trať Na Vinicích. Zvládnou ji nejen začátečníci, na své si zde přijdou i zkušení bajkeři.

Barokní areál Vraclav

Projděte se poutním areálem poblíž zaniklého sídla rodu Vršovců. Pyšní se kostelem sv. Mikuláše s expozicí vzácných barokních soch, poustevnou a budovou bývalých lázní využívanou pro tematické výstavy.

Zámek Nové Hrady

Pohádkový rokokový zámek obklopený rozkvetlými zahradami, šumným parkem a oborou s jeleny a daňky si vysloužil přízvisko české Versailles. Pro pány je připraveno také Muzeum motokol, dámy mohou načerpat inspiraci v Galerii anglických klobouků.

Skalní obydlí ve Zderazi

Že dům nemusí být vždy jen z cihel, dokazují pískovcová skalní obydlí ve Zderazi. Ta v průběhu 19. století sloužila zdejším obyvatelům jako sklepy, dílny a těm méně majetným také jako místnosti k bydlení.

Toulovcovy maštale

Vydejte se za dobrodružstvím do pískovcových skalních měst, roklí a kaňonů, které v dávných dobách sloužily jako útočiště loupeživému rytíři Toulovci z Třemošné. Dnes je oblast rájem pro vyznavače pěší turistiky i lehce adrenalinové cyklistiky.

Rozhledna Borůvka

Rozhledna nedaleko obce Hluboká zaujme na první pohled svou netypickou konstrukcí. Vychutnáte si z ní pohled na rozmanitou krajinu Českomoravské vrchoviny, Orlických hor, Jeseníků či Krkonoš.